کاور ماشین

حفظ زیبایی ظاهر برای بسیاری از مالکان ماشین‌ها اهمیت بالایی دارد.کاور ماشین یکی از راه‌های مناسب برای داشتن ماشینی متفاوت است. این حساسیت ابتدا با شستشوی پیاپی معنا پیدا می‌کرد و بعد از آن هم عملیات واکس و پولیش به میان کشیده شد؛ اما طی چند سال اخیر بحث استفاده از کاورهای بدنه به‌شدت رونق پیدا کرده است. چیزی که حالا نه فقط برای سلامت رنگ بدنه بلکه برای افزایش جذابیت‌های بصری نیز مطرح می‌شود.

مالکان خودروهای لوکس و گران‌قیمت همواره از ایجاد خط و خش روی رنگ بدنه خودرویشان هراس دارند. با فراگیر شدن استفاده از کاور بدنه خودرو بسیاری از نگرانی‌های ناشی از نه فقط خط و خش، بلکه باران‌های اسیدی، فضولات پرندگان، آفتاب‌سوختگی و رطوبت هم مرتفع شده است.

اما این تنها کاربرد کاورهای بدنه نیست. در حال بسیاری از مالکان خودروهای معمولی نیز از کاور برای افزایش زیبایی و حتی تغییر رنگ بدنه نیز استفاده می‌کنند. دلیل این امر، گسترده بودن خدمات مربوط به کاور و طبیعتاً کاهش قیمت و اقتصادی بودن آن است. کارشناسان می‌گویند هزینه استفاده از این کاورها معادل یک‌چهارم هزینه نقاشی کامل خودروست. هم‌چنین تردیدی نیست که خودرویی که صافکاری و نقاشی می‌شود قیمت آن افت خواهد کرد. درصورتی که با استفاده از کاور بدنه خودرو با قیمتی بسیار کمتر، می‌توانید رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و هر زمان که نیاز داشتید آن را تغییر دهید.

کاور بدنه خودرو چیست؟

از آنجایی که کاورهای جدید به لطف فناوری‌های پیشرفته به خوبی روی بدنه خودروها می‌نشینند و کلیه قسمت‌های بیرونی و درونی آنها را پوشش می‌دهند، برخی تصور می‌کنند که کاور ماشین نوعی رنگ ویژه است.

حقیقت این است که آنچه به اسم کاور بدنه خودرو در بازار موجود است، یک لایه نازک از جنس PVC است که در اصل ورق (فیلم) Wrap به حساب می‌آید. برگ برنده کاورها خاصیت ضد آب بودنشان است. البته برخی از مدل‌های گران‌تر از ویژگی نانو نیز بهره می‌برند که نه فقط موجب زیبایی بصری بلکه مانع از بروز لک و کثیفی روی بدنه هم می‌شود.

آشنایی با انواع آن

کاورها برحسب ضخامت، شرکت سازنده و بی‌رنگ بودنشان به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کاور بی‌رنگ

یکی از پردرخواست‌ترین انواع کاور ماشین مدل بی‌رنگ آن است که البته تنها با حفظ آراسته بودن ظاهر و محافظت از بدنه استفاده می‌شوند. همان‌طور که از نام این کاور مشخص است، استفاده از آن‌ها تغییری در رنگ پوشش بدنه ایجاد نخواهد کرد. لازم به ذکر است که کاورهای بی‌رنگ نیز خود به زیرمجموعه‌های PPF و مات تقسیم‌بندی می‌شوند.

کاور رنگی

بسیاری از جوانان یا مالکان خودروهای خاص تمایل دارند که وسیله نقلیه خود را با جلوه‌ای خاص‌تر راهی خیابان کنند. البته رنگ‌های کارخانه‌ای همواره محدود هستند ولی این محدودیت در دنیای کاورهای رنگی وجود ندارد. در نظر داشته باشید که کاورهای رنگی از نظر میزان مقاومت در سطح پایین‌تری از کاورهای بی‌رنگ قرار می‌گیرند.

کاورهای سفارشی

نوعی از کاورهای رنگی در بازار موجود است که رنگ آنها شبیه به هیچ یک از رنگ‌های کارخانه‌ای و یا رنگ‌های ترکیبی نیست؛ مانند طلایی، کروم و هفت رنگ. تردیدی نیست که به دلیل استفاده از متریال ویژه در کاورهای سفارشی یا Custom، قیمت کاور ماشین محافظ رنگ خودرو با این روش به مراتب بالاتر از سایر مدل‌های ساده‌تر است.

کاور مات

یکی از پرکاربردترین کاورهای موجود در بازار کاورهای بدون انعکاس نور یا همان کاورهای Matt هستند. ازجمله دلایل محبوبیت این کاورها عدم تداخل با قوانین راهنمایی و رانندگی مبنی بر تغییر رنگ خودرو است.

کاور ماشین براق

درست در نقطه مقابل کاورهای مات، کاورهای Gloss یا براق وجود دارد که میزان درخشش و لعاب آن حتی از رنگ‌های روغنی و متالیک نیز بیشتر است.

نکات مهم پیش از اجرای پروژه

فراموش نکنید که انتخاب یک کاور نامناسب و یا حتی عدم تخصص در نصب تمام مزایای آن را نقش بر آب می‌کند. به همین دلیل است که باید در بحث خرید مدل کاور ماشین و متصدی نصب آن نهایت دقت را داشته باشد. در این زمینه از کارشناسان حرفه‌ای این حوزه استفاده کنید تا نسبت به جزئیات روی بدنه نهایت دقت را اعمال کنند. فارغ از این‌ها، یادتان باشد که خودرویی کاور بدنه روی آن نصب است، نیاز به نگهداری خاصی هم دارد. مهم‌تر از همه، بحث کارواش است. کارشناسان توصیه می‌کنند خودروهایی که از پوشش بهره می‌برند هرگز از کارواش اتوماتیک استفاده نکنند. هم‌چنین از فشار زیاد و دمای بالای آب در هنگام شستشوی دستی نیز پرهیز شود.

معایب استفاده از آن

در کنار تمام مزایای ظاهری که کاور ماشین می‌تواند در پی داشته باشد، این پروژه در صورت اجرای غلط معایبی نیز خواهد داشت. همانطور که پیش‌تر گفته شد بزرگ‌ترین تهدید استفاده از کاور، انتخاب متریال نامناسب و به خدمت گرفتن یک نصاب آماتور است. در صورتی که کاور جنس بی‌کیفیتی داشته باشد، رنگ بدنه خودرو نیز به راحتی آسیب می‌بیند.
هم‌چنین در صورتی که فرایند نصب آن با دقت و اصولی انجام نشود، امکان بروز خراش‌های عمیق در سطح رنگ اصلی خودرو وجود دارد. از سوی دیگر نصب غیرحرفه‌ای کاور بدنه به کرات منجر به بروز پدیده‌هایی مانند جمع شدن آب، شکل‌گیری حباب و به طرزی تاسف‌بار زنگ‌زدگی هم می‌شود. استفاده از چسب نامرغوب می‌تواند در هنگام برداشتن کاور، رنگ اصلی را هم جدا کند. فراموش نکنید برخلاف تصور کاور بدنه خودروها ضخامت کمی دارند و در برابر ضربات شدید چندان مقاوم نیستند. دست آخر مدنظر داشته باشید که گرمای زیاد باعث فرسودگی و سخت شدن کاور ماشین می‌شود و پس از چند سال جدا کردن آن از سطح بدنه خودرو سخت‌تر است.