معاینه فنی خودرو

مهمترین نکات در مورد معاینه فنی خودرو

 

اگر خودروی شما عمری بیش از 4 سال دارد باید طبق قانون هرساله اقدام به اخذ معاینه فنی به منظور تایید سلامت فنی وسیله‌نقلیه‌تان کنید. در غیر این‌صورت با جریمه روبرو خواهید شد. اما پیش از آن نیاز است بدانید که مدارک مورد نیاز معاینه فنی خودرو کدام موارد است؟

همه ساله با فرا رسیدن فصل سرد و شکل‌گیری پدیده وارونگی هوا، بحث آلودگی هوا بار دیگر تبدیل به تیتر داغ محافل می‌شود. مانند همیشه نیز متهم ردیف اول خودروها هستند. اگرچه بارها این اعتراض از سوی خودروسازان مطرح شده است که بخش عمده‌ای از آلودگی هوا به تقصیر کیفیت خودرو است و بخش دیگر ناشی از منابع دیگر، ولی باز هم این خودروها هستند که فشار اصلی را متحمل می‌شوند.

از چند سال پیش شهرداری‌های کشور با تاسیس مراکزی موسوم به معاینه فنی اقدام به غربالگری خودروی ناسالم از محصولات سالم کرد‌ه‌اند. بر این اساس طبق استانداردهای مدون و با استفاده از دستگاه‌های ویژه، نقایص فنی و ظاهری خودروها (در صورت وجود داشتن) بررسی و برای رفع نقص به راننده اعلام می‌شوند.

عمده دلیل مردودی خودروها در هنگام مراجعه به مراکز معاینه فنی مربوط به گازهای خروجی و بحث آلایندگی آن‌هاست. در رتبه‌های بعدی عیوب ظاهری و وجود مشکل در ترمزها باعث عدم تایید فنی آن‌ها می‌شود.

مراحل اخذ معاینه فنی

شهروندان تهرانی با توجه به حجم مراجعه به مراکز معاینه فنی می‌توانند از چند روز قبل از طریق سایت inspection.tehran.ir یا با ارسال عدد 1 به سامانه پیامکی 2000112 اقدام به رزرو نوبت خود کنند. اما پیش از آن لازم است که یک حساب کاربری در سایت تهران من ایجاد کنید.

در مرحله بعد هزینه مربوطه پرداخت می‌شود. سپس در گام نهایی نزدیک‌ترین مرکز را انتخاب و تاریخ و ساعت دلخواه برگزیده می‌شود.

در این مراکز بررسی ظاهری خودرو، تست آلایندگی خودرو، بررسی فنی چراغ‌های جلو خودرو، تست لغزش جانبی خودرو، بررسی کمک‌فنر خودرو، بررسی ترمز خودرو و بررسی سیستم تعلیق خودرو انجام می‌شود.

مدارک موردنیاز برای معاینه فنی

هنگام اولین مراجعه به مراکز  این مدارک را به همراه داشته باشید.

  • کارت یا سند خودرو
  • گواهینامه رانندگی
  • پرینت یا کد پیگیری ثبت‌نام و رزرو
  • کارت بانکی جهت پرداخت حضوری
    در صورتی که یک بار به دلیل یک یا چند نقص فنی مردود شده‌اید، باید بعد از رفع نقص با در دست داشتن گواهی عیوب فنی یک بار دیگر به این مراکز مراجعه کنید تا در زمان خرید و فروش و معامله خودرو با مشکل مواجه نشوید.