کمبود برق در شمال اروپا

‌به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، ماتیاس جانسون، یکی از مدیران شرکت سونسکا کرافتنات، که شرکت توزیع برق سوئد به شمار می‌رود، اعلام کرد که به خاطر افزایش سریع‌تر از انتظار تقاضای برق در حوزه صنعت این کشور، سوئد از سال ۲۰۲۷ با کمبود برق مواجه خواهد شد.

وی طی یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه ملی این کشور گفت: ما شاهد یک ریسک هستیم که در سایه آن امکان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صنعتی بزرگ بدون توسعه سریع تولید برق در سوئد وجود ندارد. پس از سال‌ها ثبات، اما سوئد شاهد افزایش مصرف برق خود است.

ارزیابی‌ها حاکی از آن است که مصرف برق سوئد تا سال ۲۰۳۵ دو برابر خواهد شد.

کارشناسان می‌گویند که تولید برق ساحلی از نیروگاه‌های بادی در کوتاه‌مدت از نظر فنی و اقتصادی به صرفه است، اما در بلندمدت سوئد به ایجاد نیر.گاه‌های هسته‌ای نیاز است.

مطالعات نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۷ ظرفیت کل تولید برق سوئد ۱۷ تراوات ساعت افزایش خواهد یافت اما مصرف برق در این کشور ۴۴ تراوات ساعت بالا خواهد رفت.

بررسی‌ها همچنین حاکی از آن است که مصرف برق فنلاند نیز که همسایه سوئد است رشد می‌کند و در دانمارک نیز شاهد افزایش تولید برق خواهیم بود. در نروژ اما از مازاد ظرفیت تولید برق به کمبود برق خواهیم رسید.

به‌طورکلی در حوزه کشورهای نوردیک، مازاد ظرفیت تولید برق تا سال ۲۰۰۷، ۲۵ تراوات ساعت کاهش خواهد یافت و انتظار می‌رود این مسئله در زمان اوج مصرف به خصوص در شرایط آب و هوایی وخیم به کمبود برق در این کشورها منجر شود.