کروز کنترل در خودرو

بررسی عملکرد کروز کنترل در خودرو

 

این روزها در لیست تجهیزات خودروهای جدید مدام آپشن کروز کنترل ذکر می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید کروز کنترل چیست و چگونه کار می‌کند، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

در مسافرت‌های طولانی به‌ویژه پیمایش‌های جاده‌ای که نیازمند حرکت با سرعت ثابت است، یکی از خسته‌کننده‌ترین کارها نگه داشتن پدال گاز است. شرکت‌های بزرگ خودروسازی سال‌هاست به راه‌حل ساده‌ای برای این موضوع دست پیدا کرده‌اند؛ آپشنی به اسم Cruise Control. این آپشن‌ در برخی از خودروهای آمریکایی کلاسیک موجود بود، چراکه به دلیل وسعت این کشور، اتوبان‌های صاف و طولانی در آن وجود داشت.

درواقع کروز کنترل، ابزاری برای تثبیت سرعت خودرو روی سرعتی مشخص بدون فشردن پدال گاز است. در مدل‌های ابتدایی این سیستم، با فعال کردن مکانیکی یک دکمه در سرعتی مشخص، جعبه‌دنده در دور موتور خاصی قرار می‌گرفت و راننده بی‌نیاز از فشردن پدال گاز می‌شد. اما اکنون در خودروهای مدرن، یک دکمه روی فرمان قرار دارد که کل عملیات را به صورت الکترونیکی راهبری می‌کند.

کروز کنترل چگونه کار می‌کند؟

از اواخر دهه 50 میلادی تا همین امروز، سیستم کروز کنترل پیشرفت فراوانی را تجربه کرده، اما زیرساخت عملیاتی آن هم‌چنان ثابت است. خودرویی که روی آن چنین سیستمی وجود دارد، توسط یک مرکز فرمان، میزان سوخت ورودی به سیلندرها را تنظیم می‌کند. هر زمان که خودرو با ورود به سربالایی دچار افت گشتاور شد، میزان سوخت‌رسانی افزایش پیدا می‌کند. در مقابل اگر خودرو در مسیر سرپایینی قرار گرفت که ناخودآگاه منجر به افزایش سرعت می‌شود، سوخت‌رسانی کاهش پیدا می‌کند و سرعت به حالت از پیش تعیین شده برمی‌گردد. به همین دلیل است که از نظر فنی کروز کنترل ارتباط مستقیمی با دریچه گاز دارد.

چگونه کروز کنترل را فعال کنیم؟

با در نظر گرفتن سرعت مجاز در مسیری که در آن حضور دارید، دکمه فعال کردن آن را روشن کنید. علامت مخصوصی روی پشت آمپر نمایان می‌شود که به راننده هشدار می‌دهد خودرو در حالت گاز دادن خودکار است.

اگر در مسیری قرار گرفتید که سرعت مجاز سقف بالاتری داشت، می‌توانید با دکمه‌های مثبت میزان سرعت ثابت را نیز افزایش دهید. برعکس، اگر سرعت مجاز جاده‌ای که در آن حرکت می‌کنید کمتر شد بدون نیاز به کم کردن دنده کافی است تا با دکمه منفی میزان سرعت ثابت را پایین بیاورید. یادتان باشد این سیستم با کوچک‌ترین فشردن پدال ترمز غیرفعال می‌شود.

کروز کنترل تطبیق‌پذیر

در خودروهای مدرن، نسخه‌ای جدیدتر از این آپشن وجود دارد که حتی نیاز به هدایت و مراقبت راننده نیز ندارد. آپشن کروز کنترل تطبیق‌پذیر در این خودروها به لطف سنسورهای هوشمند فاصله با خودروی جلویی را ارزیابی می‌کند و در صورت کاهش ناگهانی سرعت، اقدام به ترمزگیری می‌کند.

یک نکته طلایی

اگر قصد دارید برای اولین‌بار از آن استفاده کنید، لازم است اصول استفاده و فعال کردن آن را یاد بگیرید. اولین چیزی که باید مدنظر داشته باشید، کنترل حرکت خودروست. از آنجایی که خودرو در حالت کروز تا حدودی خودران می‌شود، برخی از راننده‌ها عملاً از تمرکز روی خودروی غافل می‌شوند. به همین جهت کارشناسان اکیداً توصیه می‌کنند افرادی که دچار حواس‌پرتی و یا عکس‌العمل پایین هستند، از استفاده مکرر کروز کنترل خودداری کنند.