کاهش ادامه دار نرخ روبل روسیه در بازار جهانی

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، روبل روسیه در معاملات روز دوشنبه به شدت کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود رسید.

در قیاس با دلار آمریکا نرخ روبل روسیه از ابتدای سال تاکنون حدود ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده است که سهم عظیمی از این کاهش به حمله روسیه به خاک اوکراین بر می‌گردد به همین دلیل به نظر می‌رسد در صورت ادامه دار بودن جنگ اوکراین، روبل روسیه روند کاهشی خود را ادامه دهد.

براساس گزارشها و تحلیل‌های کارشناسان بازار ارز، نرخ برابری دلار به روبل که پیش از افزایش تنش‌ها در سطوح کمتر از ۸۰ بود حالا به بیش از ۱۲۱ رسیده و احتمال دارد تا ۱۵۰ دلار نیز برسد به همین دلیل این امر نشان دهنده کاهش ۲۲ درصدی ارزش روبل روسیه تا روز جمعه است اما داده‌های نوتری نیز نشان می‌دهد در چند روز گذشته ارزش روبل روسیه با ۱۴.۵ درصد کاهش نرخ برابریش با دلار آمریکا به ۱۴۵ رسیده است.

محدودیت‌های تحریمی روسیه، وام‌دهندگان، شرکت‌ها و افراد کلیدی آن، و همچنین اقدامات متقابل از سوی مسکو علیه وضع تحریم‌ها، دارایی‌های روسیه را به طور فزاینده‌ای از بازارهای مالی جهانی حذف کرده و معامله هر گونه اوراق بهادار را برای سرمایه‌گذاران به شدت دشوار کرده است.

ایپک اوزکاردسکایا، تحلیلگر ارشد بازار ارز در این رابطه می‌گوید: «آینده روشنی برای روبل روسیه نمی‌توان متصور بود.

ترکیبی از تحریم‌های غرب، افزایش ریسک احتمالی و انگیزه واگذاری از دارایی‌های روبلی احتمالاً بر ارزش پول تأثیر خواهد گذاشت.»

داد و ستد بدهی‌های مستقل روسیه به کشورهای اروپایی با دلار و یورو متوقف شده است، به طوری که برخی از اوراق بهادار حدود ۲۰ سنت به دلار یا یورو رسیده‌اند.

روسیه اقدامات خود در اوکراین را «عملیات ویژه» می‌خواند، به همین دلیل سقوط روبل بر حجم معاملات نیز تأثیر گذاشته است. گردش مالی ارز روسیه در EBS در روز جمعه نسبت به پایان فوریه بیش از ۸۰ درصد کاهش یافت.