چین بزرگترین خریدار نفت روسها

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، آمارهای اداره کل گمرک چین نشان می‌دهد که صادرات نفت روسیه به این کشور در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد رشد کرده است. اما در عین حال همچنان سعودی‌ها بزرگ‌ترین صادرکننده طلای سیاه به پکن به شمار می‌روند.

دلیل بالا رفتن صادرات نفت روسیه، اقدام پالایشگاه‌های کوچک و مستقل در چین برای واردات نفت تخفیف‌خورده از روسیه بوده است.

به طور کلی در ماه سپتامبر روسیه ۴۷.۴۶ میلیون تن نفت به چین صادر کرده است که معادل روزانه ۱.۸۲ میلیون بشکه است. این رقم البته در ماه می ۲ میلیون بشکه و در ماه آگوست ۱.۹۶ میلیون بشکه در روز بود.

چین همچنین ۷.۵۳ میلیون تن برابر با ۱.۸۳ میلیون بشکه در روز نفت از عربستان وارد کرده که ۵.۴ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است. در ۹ ماه نخست امسال عربستان در مجموع ۶۵.۸۴ میلیون تن نفت به چین صادر کرده که یک درصد نسبت به سال گذشته پایین‌تر است، اما صادرات روس‌ها با ۹ درصد افزایش به ۶۴.۲۶ میلیون تن رسیده است.

آمارهای گمرکی از واردات نفت چین از مالزینیز حاکی از دو برابر شدن ورود نفت از این کشور است. چین همچنین در ماه سپتامبر روزانه ۷۹۵ هزار بشکه نفت از آمریکا دریافت کرده و البته هیچ آماری از سوی اداره کل آمار این کشور درباره واردات نفت از ونزوئلا و ایران ارائه نشده است.