پیشنهاد دریافت مالیات ۷۰ درصدی از ثروتمندان از سوی برنده جایزه نو

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، جوزف استیگلیتز، که سابقه دریافت جایزه نوبل اقتصاد را در کارنامه خود دارد، خواستار دریافت مالیات ۷۰ درصدی بر درآمد توسط دولت‌ها از ثروتمندان شده است.

وی طی مصاحیه‌ای با مؤسسه اوکسفام گفت: دریافت چنین مالیات بالایی کاملاً منطقی است. ممکن است مردمی که در ثروتمندترین سطوح جوامع قرار دارند با دریافت مالیات بیش‌تر کمتر کار کنند، اما از آن طرف به نفع جوامع ما خواهد بود؛ چراکه ما جوامعی منسجم‌تر و بر اساس برابری خواهیم داشت.

استیگلیتز که قبلاً کارشناس ارشد بانک جهانی هم بوده سال ۲۰۰۱ نوبل اقتصاد را برنده شده است.

وی که یکی از حامیان اعمال مالیات بر کربن و زمین است طی سال‌های گذشته خواستار اعمال مالیات بیش‌تر بر سود شرکت‌های بزرگ بوده، از اقدام جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا برای اعمال حداقل مالیات بر شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان حمایت کرده است.

وی همچنین طی مصاحبه خود با اوکسفام گفت که از اعمال مالیات بر ارث هم دفاع می‌کند.

این برنده نوبل اقتصاد تأکید کرد: ما باید مالیات بیشتری را از ثروت‌ها بگیریم؛ چراکه اکثر ثروت‌ها ارثی هستند و به عنوان مثال مالکان جوان فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت این ثروت خود را به ارث برده‌اند.

البته مخالفان اعمال مالیات بر ارث می‌گویند افزایش اعمال مالیات بر دارایی اموات باعث می‌شود که ثروتمندان دارایی خود را به خارج از کشور منتقل کنند.