قیمت جهانی زغال سنگ افزایش یافت

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، قیمت جهانی زغال سنگ در ماه جاری یک سوم رشد داشته، که این امر عمدتاً به دلیل کمبود عرضه و تنش بین روسیه و اوکراین می‌باشد به طوری که شاخص زغال سنک به ۲۶۲ دلار در هر تن رسید.

بازار زغال سنگ به ممنوعیت صادراتی یک ماهه توسط تأمین کننده اصلی آن در جهان یعنی اندونزی واکنش نشان دادف به طوری که این کشور در پی مقررات جدید فروش خود سبب عدم صادرات به بازار اروپایی شد.

با این حال این ممنوعیت قرار است در ۳۱ ژانویه برداشته شود، اما کارشناسان در مورد حجم زغال سنگی که ممکن است در بازارها عرضه شود تردید دارند، مقامات اندونزیایی می‌گویند که تنها معدنچیانی که از قوانین جدید پیروی کرده‌اند اجازه خواهند داشت صادرات را از سر بگیرند.

همچنین نگرانی‌هایی در مورد آینده بحران روسیه و اوکراین وجود دارد. به طوری که افزایش نیروهای روسیه در نزدیکی مرز اوکراین با خشم کشورهای غربی روبرو شده است به طوری که آنها مسکو را با تحریم شدید در صورت درگیری نظامی تهدید کرده‌اند.

برخی کارشناسان گمانه زنی می‌کنند که روسیه ممکن است در واکنش به تحریم‌ها، عرضه گاز به اروپا را قطع کند. تحلیلگران می‌گویند که اگر این اتفاق بیفتد، اروپا که در حال حاضر با کمبود گاز مواجه است و قیمت این کالا را در ماه‌های گذشته تقریباً دو برابر کرده است، ممکن است به سمت خرید زغال سنگ روی آورد.

تحلیلگران انتظار دارند قیمت زغال سنگ در ماه فوریه کاهش یابد، زیرا فصل گرم در نیمکره شمالی به پایان می‌رسد، اما آنها ادعا می‌کنند که اگر روسیه تحویل گاز به اروپا را متوقف کند یا صادرات زغال سنگ را متوقف کند، این وضعیت می‌تواند تغییر پیدا کند.

اوکراین زمانی یکی از تولیدکنندگان عمده زغال سنگ بود و حدود ۵۰ درصد از این کالا در مناطق شرقی آن استخراج می‌شد.

با در نظر گرفتن تمام محدودیت‌هایی که بر بازار جهانی زغال‌سنگ اعمال می‌شود، تحلیلگران می‌گویند وضعیت قیمت‌گذاری بر ذغال سنگ همچنان نامشخص است.