قیمت تخم مرغ در آمریکا رکورد شکست/ دوجین ۴.۵ دلار

‌به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، کمیسیون تجارت آمریکا اعلام کرد که موضوع بالا رفتن شدید قیمت تخم مرغ در این کشور باید مورد تحقیق قرار گیرد؛ چراکه این امکان وجود دارد برخی شرکت‌های بزرگ در حال بالا بردن قیمت به شکلی غیرواقعی و بدون مبنا باشند. در حالی قیمت تخم مرغ در آمریکا افزایش شدید را به ثبت رسانده که همین حالا هم مردم این کشور درگیر بحران بی‌سابقه افزایش هزینه‌های زندگی در آمریکا هستند.

چند سالی است که نهادهای دولتی، کشاورزان و فعالان صنعت کشاورزی و دامپروری در آمریکا نسبت به توانمندی شرکت‌های بزرگ دامی و کشاورزی این کشور در بالا بردن قیمت مواد غذایی و مایحتاج مردم سروصدا می‌کنند، به خصوص آنکه در سال ۲۰۲۱ به شکلی مشابه قیمت گوشت در این کشور بالا رفت. در مورد اخیر اما قیمت تخم مرغ مردم آمریکا را نگران کرده؛ چراکه در طول یک سال تقریباً ۲.۴ برابر شده و به ۴.۲۵ دلار رسیده است.

وزارت کشاورزی آمریکا، دلیل بالا رفتن قیمت تخم مرغ در این کشور را شیوع گسترده آنفلوآنزای پرندگان عنوان کرده است، اما مؤسسه فارم اکشن، می‌گوید سازمان رقابت باید موضوع سود بسیار بالای شرکت‌های بزرگ تولید تخم مرغ را طی سال گذشته مدنظر قرار دهد.

شرکت کال‌مِین فودز که ۲۰ درصد تخم مرغ آمریکا را تأمین می‌کند، شاهد افزایش ۱۱۰ درصدی فروش خود در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۲ نسبت به سه ماهه سوم همین سال بوده و نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ بیش از ۶ برابر درآمد داشته است. این شرکت مدعی شده که دلیل افزایش شدید درآمدش شیوع آنفلوآنزای پرندگان در سراسر آمریکا و بالا رفتن قیمت بوده است.