غرب با قطع واردات انرژی از روسیه دست به خودکشی زد

به گزارش خبرگزاری مهر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی در خصوص توسعه بخش نفت گفت غرب با توقف وابستگی به منابع انرژی روسیه، دست به خودکشی زد.

وی و بر ناتوانی کشورهای غربی در رهایی از واردات نفت و گاز از روسیه تأکید کرد گفت: تحریم‌های غرب اقتصاد غرب را متحمل زیان‌های بزرگی به دلیل تصمیمات اتخاذ شده در مورد انرژی روسیه خواهد کرد.

وی افزود: “غرب روسیه را مسئول تورم در حوزه انرژی می‌داند اما در واقع تقصیر بر دوش آنهاست.”

در همین حال، پوتین بر تلاش مسکو برای ایجاد شرایط مناسب برای همگامی با تحولات حوزه انرژی، علیرغم تحریم‌های غرب، تاکید کرد.

شایان ذکر است که کمیسیون اروپا انتظار نیاز به ۱۹۵ میلیارد یورو یا حدود ۲۰۶ میلیارد دلار برای دست کشیدن از انرژی روسیه را داشت، در شرایطی که اتحادیه اروپا به دنبال اجماع بر سر تصمیم ممنوعیت نفت به عنوان بخشی از یک توافق است. بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه که تاکنون با امتناع مجارستان با مشکل مواجه شده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در تلاش‌های خود برای تحت فشار گذاشتن مجارستان برای کنار گذاشتن رد تحریم پیشنهادی نفت روسیه شکست خوردند و لیتوانی گفت این اتحادیه “گروگان یک کشور عضو” است.

ممنوعیت واردات نفت خام که در اوایل ماه مه توسط کمیسیون اروپا پیشنهاد شد، سخت‌ترین تحریم‌های آن در واکنش به حمله مسکو به اوکراین در ۲۴ فوریه است.

هم ایالات متحده و هم بریتانیا واردات نفت از روسیه را متوقف کرده اند و نسبت به کشورهای اروپایی کمتر به منابع انرژی روسیه وابسته هستند.