صفر شدن رشد اقتصادی اروپا به خاطر افزایش قیمت برق و گاز

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بانک مرکزی اتحادیه اروپا اعلام کرد رشد اقتصادی حوزه یورو به شدت کند شده و به زودی ممکن است به صفر برسد.

لویس دی گویندوس، معاون رئیس کل بانک مرکزی اتحادیه اروپا در این باره اعلام کرده است که ما در سه ماهه سوم و چهارم سال جاری شاهد کاهش قابل توجه رشد اقتصادی حوزه یورو بوده ایم و ممکن است به زودی رقم آن به نزدیک صفر برسد.

از دست رفتن گاز ارزان قیمت روسیه و متعاقباً بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی شامل گاز و برق باعث کاهش تولید ناخالص اروپا شده و با نزدیک شدن به فصل زمستان خطر سهمیه بندی انرژی را در کشورهای اروپایی افزایش داده و به افزایش بی سابقه تورم در اروپا منجر شده است.

همین روند افزایش تورم در اروپا باعث شده تا بانک مرکزی این اتحادیه در ماه جاری نرخ بهره در اتحادیه اروپا را به میزان بی سابقه ۰.۷۵ درصد افزایش دهد تا بلکه بتواند با روند فزاینده تورم مقابله کند.

بانک مرکزی اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرده که نرخ بهره را بیشتر افزایش خواهد داد و کارشناسان می‌گویند اعضای این بانک تا فصل بهار در هر نشست خود نرخ بهره را دوباره بالا خواهند برد.

دی گویندوس اعلام کرده که طی ماه‌های گذشته فشارهای تورمی در اروپا به شدت افزایش یافته است.

هفته گذشته این مقام اروپایی گفته بود که بانک مرکزی اتحادیه اروپا باید به اقدامات خود در مقابله با تورم ادامه دهد چرا که پایین آوردن رشد اقتصادی به تنهایی برای پایین آوردن قیمت‌ها کافی نخواهد بود.

وی افزود: بازارها بر این باورند که پایین آمدن رشد اقتصادی به خودی خود به کاهش تورم منجر می‌شود. در حقیقت این ایده درست نیست و برای رسیدن به این هدف به اجرای سیاست‌های پولی نیاز است.