ریزش ۹ دلاری نفت جهانی در طول یک هفته/تلاش آمریکا برای سرکوب قیمت

به گزارش خبرنگار مهر، قیمت نفت برنت هفته گذشته با ریزش ۹ دلاری مواجه شد، آمریکا در ماه اخیر با سیاست‌های متعدد افزایش عرضه سعی دارد که قیمت نفت برنت را در محدوده پایین‌تر از ۸۰ دلار در هر بشکه قرار دهد، اما کارشناسان معتقدند از سرگیری فعالیت‌های صنعتی چین می‌تواند در آینده باز هم باعث افزایش قیمت نفت در بازار جهانی شود.

ریزش ۹ دلاری نفت جهانی در طول یک هفته/تلاش آمریکا برای سرکوب قیمت

قیمت نفت برنت طبق تصویر بالا بعد از صعود به ناحیه قیمتی ۸۸ دلار در هفته گذشته و در ابتدای معاملات دوشنبه، اما در روزهای بعد با افزایش عرضه به ناحیه قیمتی ۷۷ دلار رسیده و در پایان معاملات روز جمعه در قیمت ۷۶ دلار و ۷۸۹ سنت بسته شد.

در همین راستا، اوپک پلاس نیز سعی دارد با کاهش عرضه قیمت نفت آن را به سطح‌های قیمتی بالاتر برساند، نظرسنجی جدید آرگوس در روز جمعه نشان داد که تولید اوپک پلاس در ماه گذشته به ۳۸.۲۹ میلیون بشکه در روز کاهش یافت که ۱.۸۱ میلیون بشکه در روز کمتر از سهمیه کاهش یافته آن است.

تولید نفت خام اوپک هم در ماه نوامبر ۷۷۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت که پایین‌ترین رقم در ۶ ماه گذشته است. کاهش تولید توسط عربستان سعودی انجام شد که شاهد کاهش تولید ۴۴۰۰۰۰ بشکه در روز بود. باید دید دوئل نفتی اوپک پلاس با آمریکا و اروپا به کجا خواهد رسید، اما کارشناسان معتقدند آمریکا نمی‌تواند برای مدت زمان طولانی قیمت نفت را در محدوده‌های پایین نگه دارد.