روسیه برای روز مبادا یوآن چین ذخیره می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، آنتون سیلوآنوف، رئیس صندوق ملی روسیه، اعلام کرد که وزارت دارایی این کشور از ابتدای سال ۲۰۲۳ شروع به ذخیره سازی یوآن در صندوق ملی این کشور خواهد کرد.

این صندوق که میزبان درآمدهای حاصل از فروش نفت روسیه است برای پشتیبانی از ساختار صندوق‌های بازنشستگی این کشور ایجاد شده و البته امکان استفاده از منابع آن برای تأمین بودجه در برحه‌های بحرانی نیز فراهم شده است.

تا روز ۱ دسامبر حجم ذخایر ارزی موجود در این صندوق ۱۸۶ میلیارد دلار بوده است.

در سال ۲۰۲۰ بود که وزارت دارایی روسیه تصمیم گرفت که به ذخایر این صندوق تنوع و گوناگونی بخشد و این امکان فراهم شد که بخشی از دارایی‌های آن به شکل فلزات گران بها از جمله طلا ذخیره شود.

سیلوآنوف گفت: از ماه ژانویه سال ۲۰۲۳، قانون جدید بودجه اجرایی خواهد شد و ما به صورت ماهانه اجرای آن را تحت نظارت قرار خواهیم داد. بر همین اساس؛ نسبت به نوع ارز ذخیره سازی در صندوق ملی روسیه که یوآن باشد یا روبل یا هر ارز دیگری نیز تصمیم گیری خواهد شد.

این مقام روسی افزود: برای پایین بردن ریسک مبادلات ارزی، ما همواره ارز خارجی ذخیره می‌کنیم. در میان ارزهای کشورهای دوست، یوآن چین، شاکله یک ارز قابل ذخیره را دارد و نقدینگی خوبی نیز از این ارز در بازار داخلی روسیه وجود دارد. بنا بر این صندوق ملی روسیه ذخیره این ارز را افزایش خواهد داد.