دومشتری نفت ایران به سراغ مسکو رفتند /چین وهند دنبال نفت ارزان

به گزارش خبرگزاری مهر کارشناسان صنعت نفت بر این باورند که مسکو می‌تواند با جستجوی خریداران دیگر نفت خام خود یا کاهش تولید برای بالا نگه داشتن قیمت‌ها، به تحریم‌های اروپا علیه نفت روسیه پاسخ دهد و این اقدامات تأثیری بر اقتصاد جهانی خواهد داشت مگر اینکه اوپک مداخله کند.

رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند تا ۹۰ درصد از نفت خام روسیه را تا پایان سال به عنوان بخشی از ششمین بسته تحریمی این اتحادیه علیه روسیه از زمان حمله روسیه به اوکراین ممنوع کنند. به گزارش «سی ان بی سی» روسیه سومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان پس از آمریکا و عربستان سعودی و دومین صادرکننده بزرگ نفت خام پس از عربستان سعودی است. “

به نوبه خود، حسین العسکری، استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه جورج واشنگتن، معتقد است آنچه اکنون در حال رخ دادن است، تجارت نفت و گاز طبیعی را در آینده تغییر خواهد داد.

وی پیش بینی کرد که قیمت نفت به این زودی ها کاهش نخواهد یافت و عواقب تحریم‌های روسیه تا چند سال محسوس خواهد بود. خریداران دیگر را پیدا کنید اینکه روسیه بتواند تولید نفت تحریم شده خود را ارسال کند و اینکه چقدر می‌تواند بفروشد، بر قیمت نفت در سطح جهانی تأثیر می‌گذارد، زیرا این کشور تقریباً ۳۶ درصد از واردات اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می‌دهد.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، گفت که کشورش به دنبال خریداران دیگری برای نفت خود خواهد بود. مسکو در حال حاضر دو خریدار بالقوه نفت خام خود، چین و هند دارد.

کشورها نفت روسیه را با قیمت‌های تخفیف خریداری می‌کردند. ناظران انتظار دارند این روند ادامه یابد. در حالی که هند به طور سنتی نفت خام بسیار کمی از روسیه وارد می‌کند – تنها ۲٪ تا ۵٪ در سال، خرید آن در ماه‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

شرکت اطلاعات کالا کپلر فاش کرد که هند در ماه مارس ۱۱ میلیون بشکه نفت خریده است و این رقم در آوریل به ۲۷ میلیون بشکه و در ماه مه ۲۱ میلیون بشکه افزایش یافته است، در حالی که در کل سال ۲۰۲۱ از روسیه ۱۲ میلیون بشکه خریده بود. طبق داده‌های Kpler، چین که در حال حاضر بزرگترین خریدار نفت روسیه بود، خرید خود را در دوره مارس تا مه سه برابر مدت مشابه سال گذشته افزایش داد.

لئونید فدون، معاون شرکت نفت روسیه لوک اویل، گفت که این کشور باید تولید نفت را تا ۳۰ درصد کاهش دهد تا قیمت‌ها را بالا ببرد و از فروش بشکه‌ها با تخفیف زیاد خودداری کند.

ادوارد گاردنر، اقتصاددان کالایی کپیتال اکونومیکس در یادداشتی نوشت: برای روسیه، ما معتقدیم که تأثیر حجم کمتر صادرات در سال جاری عمدتاً با قیمت‌های بالاتر جبران می‌شود.

وی انتظار داشت که تولید و صادرات نفت روسیه تا پایان سال ۲۰ درصد کاهش یابد. به گفته گاردنر، در حالی که نفت خام اورال روسیه با تخفیف استانداردهای جهانی معامله می‌شود، در حال حاضر بشکه‌ای ۹۵ دلار است – که هنوز هم بسیار بالاتر از یک سال پیش بود.

به گفته شرکت هوش مصنوعی نیروی دریایی Windward، از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین، مالکیت ۱۸۰ کشتی متعلق به نهادهای روسی به نهادهای غیر روسی تغییر یافته است.

ویندوارد گفت که این تغییرات که فقط در ۳ ماه ثبت شده است، بیش از نیمی از تغییرات مالکیت کشتی روسی در کل سال ۲۰۲۱ بوده است.

به گفته ویندوارد، بسیاری از کشتی‌های روسی نیز به شرکت‌هایی که عمدتاً در سنگاپور، ترکیه، امارات متحده عربی و نروژ مستقر هستند فروخته شده‌اند.