درخواست غرامت کشورهای فقیر ازکشورهای ثروتمند

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، سران کشورهای در حال توسعه کشورهای توسعه یافته و ثروتمند و صنعت جهانی انرژی را به تشدید بحران تغییرات آب و هوایی متهم کرده و خواستار آن شدند که این کشورها به خاطر آسیب‌هایی که زده‌اند غرامت بپردازند.

آنها می‌گویند در حالی که شرکت‌های نفتی و گازی سودهای خوبی می‌برند، جزیره‌های کوچک به خاطر افزایش سطح آب در طوفان‌ها نابود می‌شوند.

گاستون برون، نخست‌وزیر آنتی‌گوآ و باربودا، طی سخنانی در اجلاس آب و هوایی COP ۲۷ در مصر گفت: شرکت‌های نفتی و گازی در مجموع روزانه ۳ میلیارد دلار سود می‌کنند و این در شرایطی است که زمین در حال سوختن است.

وی تأکید کرد: وقت آن رسیده که این شرکت‌ها ملزم شوند که مالیات بر کربن بدهند و این پول منبعی برای تأمین زیان‌ها و خسارت‌ها ناشی از این اتفاق شود.

کشورهای فقیر با اشاره به دو رویی کشورهای ثروتمند، در حالی که همین کشورها بیشترین آلایندگی در جهان ایجاد می‌کنند و در عین حال خود را مدعی مقابله با آلایندگی نشان می‌دهند، می‌گویند این کشورها باید به خاطر خشکسالی و سیل‌هایی که در نتیجه تغییرات آب و هوایی ایجاد می‌شود، به کشورهای ضعیف و در حال توسعه غرامت بپردازند.

فیلیپ دیویس، نخست‌وزیر باهاماس، طی سخنانی گفت: من به اینجا نیامده‌ام تا از شما بخواهم که مردم کشور من را آن گونه که من دوست دارم، دوست داشته باشید. من از شما می‌پرسم که چقدر هزینه خواهد داشت که شاهد تبدیل شدن میلیون‌ها پناهنده به خاطر تغییرات آب و هوایی به ده‌ها میلیون نفر باشیم و این مسئله چقدر فشار اقتصادی و سیاسی به نظام‌ها در جهان وارد خواهد آورد.

ماکیسال، رئیس‌جمهور سنگال هم اعلام کرد که کشورش نمی‌تواند به این زودی‌ها استفاده از سوخت فسیلی را کنار بگذارد، اما در عین حال گفت که کشورهای در حال توسعه در آفریقا نیاز دارند تا برای وفق دادن خود با شرایط آب و هوایی کنونی که در حال بدتر شدن است، از کشورهای ثروتمند کمک مالی دریافت کند.

وی گفت: پرواضح است که ما هم طرفدار کاهش آلایندگی گازهای گلخانه‌ای هستیم اما ما در آفریقا نمی‌توانیم قبول کنیم که منافع حیاتی ما نادیده گرفته شود.