حمایت آمریکا از دامداران جهت تامین امنیت غذایی

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از واشنگتن پست، تأمین علوفه، حفظ آب و خاک، تولید گیاهان دارویی، پایدار شدن زیست بوم، تنظیم چرخه آب، ممانعت از فرسایش، کاهش آلودگی، اکوتوریسم، تأمین پروتئین جامعه بشری، و ده‌ها کارکرد دیگر را مراتع برعهده دارند.

تأمین غذای دام‌ها و نیز وابستگی شدید اقتصاد دامداران و عشایر با مرتع موضوعی است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت به همین دلیل بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا طی قرن‌های متمادی توجه ویژه ای به آنها داشته‌اند.

در ایالات‌متحده از جمله ایالت آلاسکا، حدود ۷۷۰ میلیون هکتار مرتع وجود دارد که اقلیم هر کدام از این مناطق با مناطق دیگر بسیار متفاوت بوده و تنوع قابل‌توجهی از اکو سیستم‌های مرتعی (از علفزارهای مرطوب فلوریدا تا اکوسیستم‌های بوته زاری و زمین‌های مرتفعی یوتا تا زمین بیابانی کالیفرنیا) را شامل می‌شود، به همین دلیل این مراتع فواید زیادی را برای جامعه پیرامون به همراه داشته است.

بیش از نیمی از مراتع این کشور در اختیار مالکیت خصوصی بوده، ۴۳ درصد متعلق به دولت فدرال و بقیه متعلق به دولت‌های ایالتی و محلی هستند.

مراتع فدرال که شامل بیابان‌ها، علفزارها، دره‌های باریک، سردشت‌ها (تندراها)، کوهستان‌ها و مناطق ساحلی است عمدتاً ً توسط سازمان مدیریت زمین آمریکا اداره می‌شوند و سازمانهای زیر مجموعه اداره داخلی ایالت متحده، وزارت کشاورزی، سازمان جنگل‌ها بر آن نظارت می‌کنند.

این مناطق شامل مناطق بیابانی و زیستگاه میلیون‌ها حیوان وحشی، گیاهان و ماهی‌ها از جمله ۷۴ گونه تهدید شده یا در معرض خطر بوده که توسط سازمان مدیریت زمین اداره می‌شوند و به طور گسترده‌ای به عنوان یک جاذبه توریستی، تفریحی هر ساله پذیرای میلیونها بازیدکننده قرار می‌گیرند.

اما مراتع عمومی یا خصوصی، مراتع محصولات ارزشمندی از قبیل علوفه، سکونت‌گاه حیات وحش، تولید آب و مواد معدنی، انرژی‌های گیاهی و حیوانی، مکان‌های تفریحی و تولید چوب هستند. همچنین استفاده تجاری دیگری از مراتع در ایالات‌متحده صورت می‌گیرد، بدین گونه که با پرورش دام‌های مرتعی و چرای آنها علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک و نابودی این مراتع به تأمین امنیت غذایی بخصوص محصولات گوشتی و فیبری کمک شایانی می‌کند.

علاوه بر این مراتع مزایا ناملموسی از جمله زیبایی‌های طبیعی، فضاهای باز و فرصتهای برای مطالعه اکولوژیکی و دیگر اکوسیستم‌های طبیعی فراهم می‌کند.

با این حال تخمین زده می‌شود که در هر سال زراعی در این مراتع حدود ۴۰۰ میلیون دام از جمله گاو، گوساله و دیگر دام‌های مرتعی پرورش داده شود، به همین دلیل مسئولان ایالتی و محلی آمریکا معتقدند چرای دام‌ها در این مراتع سبب باروری خاک از طریق کود این دام‌ها شده و از طرف دیگر سود هنگفتی نصیب دامداران خواهد کرد.

همچنین حوضه‌های آبخیز موجود در این مراتع، تنظیم کننده بخش مهم از چشمه‌ها، دریاچه‌ها و سفره‌های زیر زمینی این مناطق هستند، به همین دلیل مدیریت آبخیزداری در این مراتع سبب افزایش کیفیت آب جهت مصارف شهرداری‌ها، بخش‌های صنعتی و تفرجگاه‌ها می‌شود

این در حالی است که مراتع فدرال و غیر فدرال زمینه چرای دام‌های از جمله آهوی کوهی، بز کوهی و گوزن‌های شمالی را فراهم می‌کند.

بسیاری از گونه‌های ماهی و دیگر حیوانات حیات وحش به مراتع و دریاچه‌ها اطراف آن وابسته هستند به طوری که تخمین زده شده است که ۸۴ درصد کل پستانداران این منطقه به شدت به حفظ و احیای مراتع وابسته هستند.

با این حال دولت آمریکا جهت حمایت از دامداران این مناطق راه آهن سراسری در غرب این کشور (حدفاصل میسوری تا کانزاس) را افتتاح کرد تا بتواند با استفاده از گوشت حاصل از دامداری گاو و گوسفند و گوساله امنیت غذایی دیگر مناطق را فراهم کرده و زمینه ساز صادرات سریع به سایر مناطق جهان باشد.

امین محمودی؛ خبرنگار اقتصاد بین الملل