جوان‌ترین میلیاردر زن جهان به ۱۱ سال زندان محکوم شد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، الیزابت هولمز میلیارد معروف آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت ترانوس که در زمینه ارائه آزمایش خون ارزان و سریع فعالیت می‌کرد به جرم کلاهبرداری به ۱۱ سال زندان و پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار جریمه محکوم شده است.

به گزارش رسانه‌ها و براساس اسناد دادگاه در ژمنطقه سن‌خوزه در کالیفرنیا، هولمز به کلاهبرداری و توطئه محکوم شده و دلیل آن هم گول زدن سرمایه‌گذاران درباره بهره‌وری فناوری آزمایش خون شرکت ترانوس بوده است.

قاضی دادگاه گفته زمانی که یک شرکت با انتظارات بزرگ براساس اطلاعات غیر واقعی و دروغ پیش می‌رود این یک موضوع کلاهبرداری است.

شرکت هولمز در سال ۲۰۰۳ و با تولید تجهیزات آزمایش سریع خون آغاز به کار کرد و فناوری این شرکت به قدری از اقبال عمومی برخوردار شد که در سال ۲۰۱۵ ارزش بازار شرکت ترانوس به ۹ میلیارد دلار رسید و هولمز به جوان‌ترین زن میلیارد جهان تبدیل شد. نشریه فوربس میزان دارایی هولمز در آن زمان را ۴.۵ میلیارد دلار برآورد کرد.

البته به فاصله کمی از آغاز تولید تجهیزات آزمایش قند خون ترانوس بسیاری از بیماران درباره وجود خطا در این آزمایش ابراز نارضایتی کرده و در سال ۲۰۱۵ موضوع فعالیت‌های کلاهبرداری این شرکت به رسانه‌ها کشیده شد. پس از این رسوایی شرکت ترانوس در سال ۲۰۱۸ تعطیل شد.

دادستان کالیفرنیا برای هولمز ۱۵ سال زندان و ۸۰۰ میلیون دلار جریمه درخواست کرده بود. هولمز هم‌اکنون باردار است و از ماه آوریل به زندان خواهد رفت.

نشریه فوربس میزان دارایی کنونی هولمز را صفر دلار ارزیابی کرده است.