جنرال موتورز به دنبال پیشی گرفتن از تسلا در تولید خودروهای برقی

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، جنرال موتورز، غول خودروسازی آمریکای روز سه‌شنبه اعلام کرد که ۶.۶ میلیارد دلار برای افزایش تولید وانت برقی خود و ساخت یک کارخانه سلول باتری خودروی الکترونیکی (EV) جدید در ایالت خود میشیگان اختصاص خواهد داد.

این خودروساز می‌خواهد از تسلا به عنوان بزرگترین تولید کننده خودروهای الکتریکی در جهان پیشی بگیرد.

مری بارا، مدیرعامل جنرال موتورز در بیانیه‌ای به نقل از CNBC گفت: «ما افزایش محصولات، ظرفیت باتری و ظرفیت مونتاژ خودرو را تا اواسط دهه آینده خواهیم داشت تا در جهان در زمینه خودروهای الکترونیکی پیشرو شویم.»

سرمایه گذاری این شرکت شامل ۲.۶ میلیارد دلار برای ساخت کارخانه باتری جدید و ۴ میلیارد دلار برای تبدیل کارخانه فعلی جنرال موتورز در دیترویت برای تولید کامیون‌های برقی مانند شورولت سیلورادو و GMC Sierra است که اخیراً اعلام شده و برنامه ریزی راه اندازی آن مربوط به سال ۲۰۲۴ است.

بودجه اعلام شده همچنین بخشی از دستور کار ۳۵ میلیارد دلاری جنرال موتورز برای افزایش ظرفیت تولید خود در آمریکای شمالی به ۱ میلیون خودروی الکتریکی تا سال ۲۰۲۵ است. این خودروساز پیش بینی می‌کند تا آن زمان از رقیب تولیدکننده خودروهای برقی یعنی تسلا به عنوان برترین فروشنده خودروهای الکتریکی در ایالات متحده پیشی بگیرد.

این شرکت همچنین متعهد شده ۵۱۰ میلیون دلار اضافی خود را برای ارتقا دو کارخانه مونتاژ خودروهای غیر الکتریکی در میشیگان سرمایه گذاری کند.

مارک رویس، رئیس این شرکت، طی یک نشست خبری گفت: «میشیگان به عنوان مرکزی شناخته شده و رهبر نوآوری در ایالات متحده برای تحقیق و توسعه و تولید خودروهای برقی خواهد بود».

جنرال موتورز همچنین در حال تبدیل کاربری کارخانه‌های خود در تنسی، کانادا و مکزیک برای مونتاژ خودروهای برقی است و پیش‌بینی می‌کند تا سال ۲۰۳۰ نیمی از کارخانه‌هایش در آمریکای شمالی صرفاً بر تولید خودروهای برقی مورد استفاده قرار گیرند.

با این حال، اگر این شرکت خودروسازی قصد دارد تسلا را به عنوان برترین تولیدکننده خودروهای برقی از سر راه خود بردارد و از آن پیشی بگیرد، راه طولانی و پرخطری ار در پیش دارد. غول برقی ایلان ماسک سال گذشته ۹۳۶۱۷۲ وسیله نقلیه الکتریکی را در سراسر جهان تحویل مشتریان خود داد.

بر اساس برخی برآوردها، تحویل خودروهای تسلا در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۰۰۰۰۰ دستگاه خودروی برقی بوده است، در حالی که جنرال موتورز کمتر از ۲۵۰۰۰ دستگاه فروخته است و پس از آن فورد با فروش ۲۷۱۴۰ خودروی برقی موستانگ ماخ ای در رتبه سوم قرار دارد.