توقف ۸ روزه صادرات گاز ایران به ترکیه

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از دیلی صباح، شرکت خطوط انتقال گاز بوتاش ترکیه اعلام کرد که بر اساس برنامه ریزی قبلی، جریان صادرات گاز خط لوله ایران به ترکیه به مدت ۸ روز و برای انجام عملیات نگهداری و تعمیرات متوقف خواهد شد.

در بیانیه بوتاش آمده است که برای انجام بازرسی‌های برنامه ریزی شده و کارهای تعمیراتی روی خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه، جریان گاز از ۲ تا ۹ اکتبر در این خط لوله متوقف خواهد بود و امکان دریافت گاز به مدت ۸ روز وجود ندارد.

این شرکت البته اعلام کرده که پیش بینی می‌شود با قطع جریان واردات گاز از ایران به ترکیه، مشکلی در شبکه توزیع و تأمین تقاضای گاز ترکیه روی نخواهد داد.

ترکیه تقریباً تمام گاز مورد نیاز خود را از ایران، آذربایجان و روسیه وارد می‌کند و در تأمین گاز به طور کامل به خارج وابسته است.

به خاطر کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سال گذشته و سال جاری در کنار افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بازار جهانی، قیمت گاز و به طور کلی حامل‌های انرژی در ترکیه به شدت افزایش یافته است.

از زمان آغاز درگیری نظامی روسیه با اوکراین در اواخر ماه فوریه، قیمت گاز در بازار جهانی و متعاقباً در ترکیه بیش از پیش افزایش یافته است.