تمدید محدودیت صادرات بنزین و گازوئیل در هند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دولت هند طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد محدودیت صادرات بنزین و گازوئیل تمدید می‌شود. دهلی‌نو تلاش می‌کند از دسترسی بازار داخل به سوخت‌های پالایش شده مطمئن شود.

دولت هند محدودیت صادرات بنزین و گازوئیل را تا پایان سال مالی یعنی روز جمعه تصویب کرده بود. در جدیدترین اطلاعیه دولت که در روز شنبه منتشر شد مشخص نشده این محدودیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. دولت از پالایشگاه‌ها خواسته به تعهد خود برای فروش ۵۰ درصد از حجم صادرات سالیانه بنزین و ۳۰ درصد از صادرات گازوئیل خود در بازار داخل پایبند بمانند.

این اقدام دولت در تمدید محدودیت صادرات بنزین و گازوئیل احتمالاً برخی از پالایشگاه‌های هند از جمله شرکت‌های غیردولتی را مجبور به توقف خرید سوخت روسیه برای صادرات مجدد به سایر کشورها از جمله واردکنندگان اروپایی می‌کند. اروپا خرید محصولات پالایشی روسیه را به‌خاطر حمله این کشور به اوکراین متوقف کرده‌است.

دهلی نو سال گذشته این محدودیت‌های بی‌سابقه را پس‌از آن وضع کرد که پالایشگاه‌های ریلاینس اینداستریز و نایارا انرژی، اصلی‌ترین خریداران هندی نفت و محصولات نفتی روسیه با افزایش صادرات سوخت خود به‌جای بالا بردن فروش داخل، سودهای هنگفتی به دست آوردند.

این محدودیت‌ها پالایشگاه‌های دولتی را مجبور کرد ابتدا تقاضای داخلی را از طریق فروش سوخت با قیمت‌های پایین‌تری که دولت تعیین کرده تأمین کنند.