ایران یکی از سه مقصد صادراتی گندم روسیه

به گزارش خبرگزاری مهر، دیمیتری ریلکو، مدیر کل موسسه مطالعات بازار کشاورزی مسکوگزارش داد که با وجود جنگ اوکراین، روسیه به صادرات غلات خود به برخی از بزرگترین مشتریان خود از جمله مصر، ترکیه و ایران ادامه داده است. او گفت که با وجود افزایش هزینه های حمل و نقل اما منابع صادراتی این کشور حفظ شده است.

بر همین اساس در ماه مارس نزدیک به ۹۰۰ هزار تن گندم در بنادر روسیه بارگیری شده است که مطابق با پیش بینی ها صورت گرفته برای صادرات گندم در این ماه است.

داده‌های تجاری روسیه همچنین نشان داد که میزان صادرات کالاهای کشاورزی کلیدی این کشور از جمله گندم، تنها ۱ میلیون تن در ۱۳ روز اول آوریل کاهش یافته است، به این معنی که محموله‌های خارج از کشور به سطح مشابه در ماه مارس نزدیک شده است.

هفته گذشته، وزارت کشاورزی ایالات متحده همچنین برآورد خود را برای صادرات گندم روسیه در فصل جاری به ۳۳ میلیون تن افزایش داد که فقط ۲ میلیون تن کمتر از پیش بینی قبل از بحران اوکراین است.

بر اساس داده های تجاری صادرات گندم روسیه از فوریه تا ژوئن به ۸ میلیون تن محدود شده است. به گفته ریلکو محموله ها صادراتی در ماه آوریل و در ماه های آینده کاهش می یابد، که این امر ناشی از افزایش ارزش روبل و مالیات های بالای صادراتی است.

مالیات صادرات در حال حاضر به رکورد ۱۰۱ دلار و ۴۰ سنت در هر تن رسیده است، که به معنای دریافت حدود ۳ میلیون دلار برای مسکو برای هر محموله ۳۰ هزار تنی گندم است.

هزینه های حمل و نقل از منطقه دریای سیاه نیز در حال حاضر به شدت افزایشی بوده است و نسبت به سال گذشته به دلیل خطرات ناشی از جنگ از ۵۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش یافته است.

مصر در آخرین مناقصه گندم روز چهارشنبه یک محموله بزرگ گندم از روسیه رزرو کرد، در حالی که بیشتر خریدهای دیگر توسط فرانسه صورت گرفته است.