افزایش سوددهی بزرگ‌ترین تراشه‌ساز چین در اوج تحریم‌های آمریکا

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، شرکت بین المللی تولید نیمه هادی (SMIC) بزرگترین سازنده تراشه چین در بحبوحه کمبود جهانی تراشه و افزایش تقاضا میزان افزایش درآمد و سود خود در سال گذشته میلادی را منتشر کرده است.

بر اساس گزارش مالی سالانه که این شرکت پنجشنبه هفته گذشته منتشر شد، فروش تراشه و قطعه این کشور در سال ۲۰۲۱ نسبت به ۲۰۲۰ با رشد ۳۹ درصدی روبرو بوده و به رکورد ۵.۴ میلیارد دلار رسیده است.

سود حاصل از فروش قطعه یا تراشه این شرکت چینی در سال گذشته ۱.۴ میلیارد دلار بود که تقریباً چهار برابر نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

این رکورد در حالی به دست آمده که بزرگترین قطعه ساز (تراشه ساز) چینی با تحریم‌های ایالات متحده روبرو بوده است، از طرف این شرکت اعلام کرده این تحریم‌ها سبب توسعه فناوری پیشرفته در شرکت شده است.

کمبود جهانی تراشه (قطعه) و تقاضای شدید برای تولید داخلی آن فرصتی بی نظیر را برای شرکت چینی به ارمغان آورد، در حالی که محدودیت‌های ناشی از تحریم موانع زیادی را برای توسعه این شرکت ایجاد کرده بود.

بزرگترین شرکت تراشه ساز چین رقیب شرکت‌هایی مانند TSMC تایوان و سامسونگ کره جنوبی است، اما فناوری این شرکت چینی چندین نسل عقب مانده بود.

دو اقتصاد بزرگ جهان، ایالات متحده و چین، برای تسلط بر فناوری‌های کلیدی، از جمله تراشه‌های نیمه هادی‌ها، رقابت سختی را در سطح جهان دارند. با این حال چین به طور قابل توجهی از ایالات متحده در توسعه صنعت ساخت تراشه عقب تر است، به طوری که شرکت تراشه‌های نیمه هادی چین قصد دارد فناوری‌های خود را بومی سازی کرده و از خارج خصوصاً آمریکا واردات نداشته باشد.

دولت‌ها در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا تولید تراشه (قطعه) داخلی را تقویت کنند، پس از اینکه کمبود جهانی قطعات به صنایع خودرو و صنایع الکترونیک آسیب رساند.