آمریکا بخشی از تحریم‌های اقتصادی روسیه را لغو کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، واشنگتن تحریم‌های اعمال شده بر محصولات کشاورزی روسیه از جمله تحریم صادرات کودهای شیمیایی را که به دلیل بحران اوکراین علیه مسکو اعمال شده بود، به حالت تعلیق درآورد.

گفته می‌شود هدف از این اقدام محافظت از کشاورزان ایالات متحده در برابر کمبود شدید محصولات شیمیایی با ادامه افزایش قیمت مواد غذایی در این کشور است.

براساس گزارش دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) خزانه داری ایالات متحده اخیراً مجوز کلی در تاریخ ۲۴ مارس منتشر کرد که عملاً محدودیت‌های واردات کودهای روسی را حذف کرده است.

این سند معاملات مربوط به صادرات و صادرات مجدد کالاهای کشاورزی را که ماه گذشته توسط «هیئت تحریم کننده فعالیت‌های خارجی مضر روسیه» تحریم شده بود را مجاز اعلام کرده است.

فهرست محصولات مرتبط با کشاورزی که اکنون از تحریم‌ها معاف شده‌اند شامل مواد غذایی برای انسان، حیوانات زنده، ویتامین‌ها و مواد معدنی، افزودنی‌ها و مکمل‌های غذایی، بذر برای محصولات غذایی، کودها است.

معافیت‌ها همچنین شامل دارو، دستگاه‌های پزشکی، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، و قطعات جایگزین برای تجهیزات پزشکی و اجزای پزشکی مرتبط با کرونا نیز می‌شوند. تحلیلگران می‌گویند که اتحادیه اروپا ممکن است به زودی به تبعیت از آمریکا در این راستا قدم بردارد.