آذربایجان جایگزین ایران در بازار گاز ترکیه می شود

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان در مراسم افتتاحیه ساختمان‌های مسکونی، مشاغل و سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی در منطقه درلی دوگانکنت استان گیرسون ترکیه گفت: ما مشکلی نداریم، گاز طبیعی داریم، ذخایر انرژی زیادی داریم، همه اقدامات پیشگیرانه برای کمبود گاز را انجام می‌دهیم.

در اوایل ماه جاری، ایران، یکی از تأمین کنندگان عمده گاز ترکیه، صادرات گاز خود را به ترکیه به مدت ۱۰ روز به دلیل مشکل فنی متوقف کرد. بعدها ایران از از سرگیری صادرات گاز به ترکیه خبر داد، اما دولت ترکیه این اظهارات را تکذیب کرد و هیئت ویژه ای را برای حل این وضعیت به ایران اعزام کرد.

بیش از نیمی از برق ترکیه توسط نیروگاه‌های گازی تولید می‌شود و دولت مجبور شد تقریباً در تمام مناطق صنعتی سه روز در هفته برق را قطع کند.

ابراهیم احمدوف، نماینده رسمی شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (SOCAR) به اسپوتنیک گفت که باکو درخواستی از آنکارا برای تأمین گاز بیشتر در بحبوحه مشکلات فنی صادرات از ایران دریافت کرده است. احمدوف گفت که آذربایجان با افزایش عرضه گاز به ترکیه موافقت کرده است. روز جمعه، ایران عرضه گاز طبیعی به ترکیه را در مقادیر محدود سر گرفت.